זוכה תחרות הדוקו-צ'אלנג': האשה עם מצלמת הקולנוע
סרט על לאה אקלסרוד, אלמנתו של חלוץ הקולנוע נתן אקסלרוד, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר ובפרס הצילום בתחרות האתגר הדוקומנטרי הגדול, בהפקת היפרמדיה תקשורת. המקום השני התחלק בין הסרטים "איש ההולך" ו"משחקים בקקי". הפרסים הוענקו בהקרנת הבכורה שנערכה בנמל ת"א בנוכחות קהל של 800 איש

  exelrod.jpg

הסרט "האישה עם מצלמת הקולנוע" הוא הזוכה הגדול ב"דוקו-צ'אלנג' ישראל 2009" - התחרות ליצירת סרטים דוקומנטריים קצרים שנעשו ב-5 ימים בלבד והוקדשו לעיר תל אביב. הסרט, שיצרו צוות "האמוראים" בראשות הבמאי אבי וייסבלאי, מביא את דיוקנה של לאה אקסלרוד, אלמנתו של חלוץ הקולנוע נתן אקסלרוד, שחוזרת לרחובות תל אביב כדי ליצור את יומן הקולנוע האחרון.  

שופטי התחרות - המפיקה רוני דבש ויז'ן, הבמאי רן טל, והזמר-יוצר יהלי סובול - החליטו להעניק לסרט זה את פרס הסרט הטוב ביותר, על "יצירת פספס מרגש ומצחיק על אהבה לקולנוע". יוצרי הסרט זכו בחבילת פרסים בשווי כ-10,000 שקל. בנוסף, החליטו השופטים להעניק את פרס הצילום לצלם הסרט, רותם ירון.

את הפרס השני החליטו השופטים לחלק בין שני סרטים: "איש ההולך", של נועם פנחס וצוות ז'אן קלוד, ו"משחקים בקקי", של צביקה בינדר וצוות הקקנוען האחרון.
"איש ההולך" הוא מסע שוטטות במרחב האורבני של תל אביב עם גלעד כהנא, סולן להקת הג'ירפות. הפרס ניתן לו על "הפיוטיות והמקוריות, בשילוב מדויק של טקסטים, מוסיקה ותמונה". סרט זה אף זכה בפרס העריכה, שהוענק לשירה ארד.
ואילו בנימוקיהם לבחירה ב"משחקים בקקי" ציינו השופטים כי הפרס ניתן לו בזכות היותו סרט "משעשע  ומלא הומור, וכן על הבחירה בנושא והעברתו בצורה שלמה ואחידה".
הפרסים הוענקו לזוכים בהקרנת הבכורה של סרטי התחרות, ביום חמישי, במסגרת "דוקאביב בנמל" של פסטיבל דוקאביב. מאחורי היוזמה לקיים את תחרות ה"דוקו-צ'אלנג'", לראשונה בישראל, עומד הבמאי-מפיק ארי דוידוביץ', והיא מתקיימת בשיתוף פסטיבל "דוקאביב", סינמטק תל אביב ופורום היוצרים הדוקומנטריים, בתמיכת קרן רבינוביץ' ומועצת הפיס לתרבות ואמנות, ובהפקת "היפרמדיה" תקשורת.
בתחרות השתתפו 15 צוותים שנבחרו מתוך קרוב ל-80 הצעות שהוגשו. היוצרים שנבחרו לצאת לדרך, הרכיבו בעצמם את הצוות שיעבוד איתם על הסרט וקיבלו את אמצעי ההפקה הדרושים להם על מנת לצלם ולערוך את הסרט. הצוותים קיבלו נושא משותף הקשור בעיר תל אביב - "מחבואים" - והגרילו ז'אנר דוקומנטרי (כמו ביוגרפיה, מוסיקה, תחקיר וכיוצ"ב) שהגדיר את כיוון הסרט. כל צוותי הצילום - קרוב למאה משתתפים - עבדו על הסרטים באותם ימים (5-9 במאי) והגישו את הסרטים המוכנים באותו יום ובאותה שעה.


9 סרטים מתוך 15 סרטי התחרות ישודרו השבוע (ביום רביעי, 20.5, ב-22.00)  בערוץ 'yes דוקו' בטלוויזיה ובאתר האינטרנט 'yes וואלה'. בנוסף, הסרטים יוקרנו בסינמטק תל אביב ובאולמות האוזן השלישית ואף יופצו במארז DVD מיוחד ויוצגו בהקרנות בחו"ל:

1. האשה עם מצלמת הקולנוע - יומן הקולנוע האחרון של לאה אקסלרוד. שם הצוות: האמוראים. במאי: אבי וייסבלאי.

2. איש ההולך - מסע שוטטות עם גלעד כהנא. שם הצוות: ז'אן קלוד. במאי: נועם פנחס.

3.משחקים בקקי - בעלי הכלבים נגד הפקח העירוני, ולהפך. צוות: הקקנוען האחרון. במאי: צביקה בינדר.

4. הרהורים על מרפסת - יושבי המרפסות של תל אביב. צוות: מרפסת. במאי: אבי מאור מרזוק.

5. יפו-תל אביב - בעקבות החומוס המיתולוגי של עלי קרוואן. צוות: הקרוואן. במאי: בועז רוזנברג.

6. המקום הכי נמוך בתל אביב - איפה זה באמת? צוות: כאן. במאית: איילת דקל.

7. קול קורא - מאחורי הצלילים של תל אביב. צוות: כרטיסייה. במאיות: מאיה חן ועדי אופיר.

8. אשת איש כסית - דיוקן של לאה איש כסית, מבעלי קפה כסית המיתולוגי. צוות: זינגר. במאית: טליה לביא.

9. לך תביא - השליחים של היום ואלה של פעם. במאית: שירה אפל.

 

הסרטים האחרים שהופקו במסגרת התחרות:

10. הלוח הישן - מה ממסתתר מאחורי לוח מודעות עירוני אחד. צוות: הומלס 24. במאי: שחק פז.

11. קליידוסקופ - התבוננות בחייו של תושב אחד. צוות: בראון בר. במאי: עידו בר-און.

12. החריץ - חיי לילה אלטרנטיביים בתל אביב. צוות: OCD. במאית: הילה לביא.

13. שפירא - סיפור אהבה - חיי בשכונת שפירא. צוות: סטיישן. במאית: קרנית מנדל.

14. חבילות - משחק דיוקנאות עירוני. צוות: קסלר. במאית: מאיה קסלר.

15. עבודה זמנית - דיוקנו של האמן כמלצר בבית קפה. צוות: שובידובי. במאי: עמי ליבנה.

 

הפרויקט יצא לדרך בחסות ברגר שירותי מצלמה, אולפני תל אביב, אולפני די.בי, וואלה!, האוזן השלישית, סטודיו יש, נמל תל אביב, והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו.

 

מפיק ועורך ראשי: ארי דוידוביץ'

מפיקות בפועל: מיקי לרון, נינה ספיבק

 
 

 

בניית אתרים