איוואנה צ'בק בישראל: אירוע מכונן לשחקנים

 מאמנת הכוכבים המובילה של הוליווד, איאוונה צ'בק, ביקרה בקיץ 2009 בישראל, בהזמנת היפרמדיה. צ'בק העבירה סדנאות מיוחדות לשחקנים נבחרים, והשיקה את המהדורה העברית של ספרה רב המכר, "כוחו של השחקן"

img_5538.jpg

 

המורה האגדית למשחק, איוואנה צ'בק, הגיעה לראשונה לישראל כדי לחשוף את שיטת העבודה של הכוכבים הגדולים, לאמן קבוצה מצומצמת של שחקנים ישראלים, ולהשיק את המהדורה העברית של ספרה: כוחו של השחקן.
הסדנה של צ'בק, שנמשכה שלושה ימים, היא יוזמה והפקה של היפרמדיה, בשיתוף עם שח"ם-איגוד שחקני המסך, איגוד הבימאים, קרן רבינוביץ', קרן הקלנוע הישראלי, משרד החוץ, ובתמיכת מועצת הפיס לתרבות ואמנות.

איוואנה צ'בק היא המייסדת והמנהלת של "סטודיו למשחק איוואנה צ'בק", שאותו ייסדה לפני יותר מעשרים שנה. במרוצת השנים הפכה צ'בק לאחת ממאמנות המשחק המבוקשות ביותר בהוליווד. בין השחקנים איתם עבדה: האלי ברי, בארד פיט, שרליז תרון, ג'ייק גי'לנהול, קיית הדסון, ג'ון ווייט, אליזבת שיו, ג'ים קרי, אווה מנדס ואחרים, חלקם זוכי אוסקר ופרסי גלבוס הזהב, אמי, טוני ושלל פרסים בינלאומיים. צ'בק משמשת כמרצה אורחת בבית הספר לדרמה "ג'וליארד" בניו יורק, שם היא מלמדת נבחרת של סטודנטים בשנה הרביעית. היא זכתה בפרס מפעל חיים מטעם פסטיבל הקולנוע הבינלאומי של מוסקבה, לצד ליאונרדו דה-קפריו, וויליאם פרידקין ופרנסיס פורד קופולה.


צ'בק קיימה לראשונה בארץ, סדנה מיוחדת למיומנות ושליטה ב"שיטת צ'בק", טכניקת המשחק הייחודית שפיתחה, אשר תפסה מקום מרכזי בצמרת לימודי המשחק המתקדמים בעולם. השיטה מביאה למרכז ההופעה את החוויה הרגשית של השחקן וממנפת את סיפורו האישי לטובת הישגים אמנותיים ופריצת דרך בקריירה. הסדנה התקיימה ב- ZOA תל אביב (בית ציוני אמריקה), ונערכה בשני מסלולים:


מסלול קהל - יום ג',  30 ביוני, 9:00-17:00

כיתת אמן המיועדת לקהל הרחב, במסגרתה חשפה צ'בק את טכניקת המשחק שפיתחה ואת עוצמותיה. במהלך כיתת האמן יישמו המשתתפים תרגילים וכלים מעשיים לעבודה המשחקית וצפו בהדגמות מתוך סרטים שבהם מככבים תלמידיה של איוואנה.
ביום זה השתתפו כ-300 איש מכל תחומי התעשייה (שחקנים, בימאים, מפיקים, סטודנטים ואחרים), ביניהם: השחקנים אלון אבוטבול, לירז צ'רכי, סנדרה שדה, תום אבני, דלית קהן, יעל הדר, שירה פרבר, רובי פורת שובל, הבימאים מיכה לבינסון, ניר ארז, איילת ברגור ושחר רוזן, המלהקות אורית אזולאי, סיגל גינצבורג ואסתר קלינג ורבים אחרים.

מסלול אימון - ימים ד'-ה', 1-2 ביולי, 9:00-15:00

סדנה מעשית של יומיים לקבוצה מצומצמת של כ- 24 שחקנים מקצועיים ומנוסים, שאיתם  תירגלה צ'בק את שיטת המשחק שפיתחה באמצעות עבודה על סצינות מתוך סרטים.השחקנים אשר השתתפו במסלול זה הגישו את מועמדותם מראש ונבחרו על ידי ועדת קבלה מקצועית. לאחר גיבוש הקבוצה, חולקו המשתתפים לזוגות והתבקשו להכין לקראת הסדנה סצינה מתוך סרט (באנגלית) אותה בחרה איוונה עבורם. במהלך הסדנה הציגו השחקנים את הסצינות עליהן עבדו ולאחר מכן איוונה עבדה איתם באופן אישי על העמקת העבודה המשחקית באמצעות הטכניקה שפיתחה.
בין השחקנים אשר השתתפו בסדנה היו אלון נוימן, דרור קרן, קלרה חורי, רינת מטטוב, אנחל בונני, גל גדות, קארין אופיר, אורית שר, קובי שטמברג הדס קלדרון, רון שחר ואחרים.
בימי הסדנה המעשית נכח קהל של כ-30 אנשי מקצוע (בימאים, מלהקות ושחקנים), אשר למדו כיצד ליישם את טכניקת צ'בק דרך הצפייה בעבודתה של איוונה עם השחקנים.


במקביל לסדנה הושק ספרה רב המכר של צ'בק, "כוחו של השחקן", לראשונה במהדורה עברית. הספר, היוצא לאור בהוצאת "אסיה", מציג כלי משחק מעשיים ושיטות תרגול ייחודיות בעבודת השחקן, ניתוח דמויות בתסריטים קלאסיים ועכשוויים מהקולנוע, הטלוויזיה והתיאטרון, וסיפורים מאחורי הקלעים על שחקנים מפורסמים. הספר כולל אחרית דבר שכתבה במיוחד למהדורה העברית השחקנית רונית אלקבץ.

צ'בק תחזור לישראל לסדנאות נוספות במהלך 2010.

 
 

 

בניית אתרים