הוכרזו הזוכים בתחרות דוקו-צ'אלנג' 2010

באירוע הסיום החגיגי של התחרות - יוזמה והפקה של היפרמדיה - זכה במקום הראשון הסרט "תחנה הבאה, חיים" של מנרה ניברון וצוות "מספר מזל 13"

_mg_5667.jpg

 

הסרט "תחנה הבאה, חיים" הוא הזוכה הגדול ב"דוקו-צ'אלנג' ישראל 2010" - התחרות ליצירת סרטים דוקומנטריים קצרים שנעשו ב-5 ימים בלבד סביב הנושא השנתי: כוח. הסרט, שיצרה הבמאית מנרה ניברון עם הצוות "מספר מזל 13", מביא את דיוקנה של צעירה המנהלת מאבק יום יומי כדי להמשיך ולגדל את בנה התינוק.

שופטי התחרות - היוצר הדוקומנטרי לוי זיני, המפיקה שרון שביט, והמוסיקאי רן בגנו - החליטו להעניק לסרט זה את פרס הסרט הטוב ביותר, ונימקו בחירתם: "תוך שימוש יעיל של צילום, עריכה ופסקול, הסרט מצליח להעביר לצופה את הלחץ הנפשי והמצוקה שבה נמצאת הגיבורה, ולצידם את האהבה הגדולה לבנה הקטן והתקווה שאולי נמצאת בקצה הדרך. נקודת מבטה של הדמות הופכת להיות נקודת המבט של הצופה, המיטלטל יחד עם הדמות וחווה את חרדתה ואת מצוקתה". יוצרי הסרט זכו בפרס פיתוח של 10,000 שקל מתנת קרן גשר ובחבילת פרסים יקרי ערך.

את הפרס השני החליטו השופטים להעניק לסרט "סיפורי דובים", של אורלי בויום והצוות וונדרלנד. השופטים ציינו כי "סיפורו של החלש, השונה והדחוי, שמוצא את בני מינו ושואב מהם את כוחו כיחיד, מועבר בצורה משעשעת, כובשת ומעוררת אמפטיה מיידית אצל הצופה".

הפרס השלישי הוענק לסרט "דאס איז דר ולט", המביא את סיפורם של שני חברים קברנים. בנימוקיהם לבחירה ציינו השופטים כי הפרס ניתן לו בזכות היותו "סרט שמצליח להביא מבט משעשע על החיים ועל המוות. יכולתם של שני הגיבורים לייצר מרגליות ומשפטי מפתח על העולם הזה ועל העולם הבא, ממלאת את הסרט בכל טוב משעשע. ה"תפאורה" המלווה את הסרט - ההלוויות - בחיבור עם מוזיקה יהודית כלי זמרית ומלאת חיים, מצליחים להקצין ולחדד את חוכמת החיים שמרעיפים עלינו שני הגיבורים".

פרס הצילום הוענק לצלם גיא רפאל על הסרט" ג'ים בלוז". נימוקי השופטים: "המצלמה של גיא רפאל מצליחה להפוך תיעוד של מהגרי עבודה על מתקני כושר שממוקמים בגינה בדרום ת"א לרצף מהפנט של אימג'ים מרגשים ובעלי עוצמה".

את פרס העריכה העניקו השופטים לגרים טריינין על הסרט "כוח עליון". נימוקי השופטים: "סיטואציה הזויה, שבה משיח בן דוד מתנחל במדרחוב תל אביבי, הופכת באמצעות תזמור של עריכה מדויקת וצילום יפהפה לאמירה אירונית נוקבת ומלאת הומור".

הפרסים הוענקו לזוכים בהקרנת הבכורה של סרטי התחרות, ביום רביעי, במתחם "דוקאביב בנמל" של פסטיבל דוקאביב ונמל תל אביב. התחרות, המתקיימת זו השנה השנייה בישראל, מתקיימת בתמיכת קרן רבינוביץ' וקרן גשר, ובהפקת "היפרמדיה" תקשורת.

המפיק והמנהל האמנותי של הדוקו צ'אלנג', ארי דוידוביץ', ציין כי התחרות, המתקיימת בישראל זו השנה השנייה, מתבססת כחממה ליוצרים דוקומנטריים שיוצרים בתנאי לחץ ומוציאים תחת ידיהם עבודות ייחודיות שלא היו יכולות להתקיים בתנאים של יצירה לאורך זמן. "הנושא השנתי שנבחר, כוח, העיף את היוצרים למקומות מפתיעים במיוחד, והתוצאה היא מגוון של סרטים מרתקים ומרגשים".

בתחרות השתתפו 12 צוותים שנבחרו על ידי לקטורים. היוצרים שנבחרו לצאת לדרך, הרכיבו בעצמם את הצוות שיעבוד איתם על הסרט וקיבלו את אמצעי ההפקה הדרושים להם על מנת לצלם ולערוך את הסרט. נוסף לנושא השנתי, "כוח", הצוותים קיבלו תת-נושא משותף בהפתעה - "מומנטום" - והגרילו ז'אנר דוקומנטרי (כמו ביוגרפיה, מוסיקה, תחקיר וכיוצ"ב) שהגדיר את כיוון הסרט. כל צוותי הצילום - יותר מ-50 משתתפים - עבדו על הסרטים באותם ימים (3-8 במאי) והגישו את הסרטים המוכנים באותו יום ובאותה שעה.

9 מהסרטים שהופקו במסגרת התחרות ישודרו בערוץ 'yes דוקו' בטלוויזיה בחודש הבא ובאתר האינטרנט 'yes וואלה' כבר מהשבוע הבא. בנוסף, הסרטים יוקרנו בסינמטק תל אביב ואף יופצו במארז DVD מיוחד ויוצגו בהקרנות בחו"ל.

 

לצפייה בכתבת וידיאו של רשת הטלוויזיה NTDTV

  

רשימת הסרטים:ראש צוות

שם הצוות

שם סרט ותקציר

ז'אנר

1


שירי בר-און

מיצפטלאביב

סיבוב זבל

היכרות עם נהג הזבל שלי

אישי

2


לביא ונונו

הקבוצה הדרומית

כוח עליון

המשיח כבר כאן והוא מנגן בגיטרה

מוסיקלי

3


רותם מלנקי

שבט אחים

עוז

סיפורו של האיש החזק בישראל

ספורט

4


אילן ז'רזינה

הדג ירקן

ג'ים בלוז

פליטים ועובדים זרים עושים שריר

חברתי-פוליטי

5


מנרה ניברון

מספר מזל 13

תחנה הבאה, חיים

אשה מוכה, לא מה שחשבתם

דיוקן

6


אורלי בוים

וונדרלנד

סיפורי דובים

שלושה דובים גאים ואולי יותר

גוף ראשון

7


קרין קיינר

בעזרת השם

דאס איז דר ולט

אלה החיים של שני קברנים

ביוגרפיה-דיוקן

8


פימה שליק

גברים עם זקנים

סקולמאסטר

הסטייל החופשי של די.ג'יי עופר טל

מוזיקלי

9


עודד פרבר

BDSM


סוג אחר של אהבה

החיים הסודיים של חובבי הסאדו

ניסיוני

10


אלון כספי

צוות כספי

אישה, אישה

שתי נשים, בניין אחד בתל אביב

גוף ראשון

11


טלי שטיין

טלי שטיין ואיתן בייגל

מה הסיפור?

המגעים החשאיים בין ההולכים על ארבע

ניסיוני

12


אסף שפיר

שפירים

גיבור על ישראלי

קווים לדמותו

פוליטי-חברתי 
 

 

בניית אתרים