"כל בוקר" זכה בתחרות דוקו צ'אלנג' 2013

סרטו של איתי צור, המביא את סיפורם של בני זוג החיים בצל מחלת האשה, זכה בפרס הראשון בשנתה החמישית של תחרות האתגר הדוקומנטרי הגדול, בהפקת היפרמדיה. למקום השני הגיע "שכונת המוגרבים", ובמקום השלישי: "חיפשתי צופי טלוויזיה"

הסרט "כל בוקר" הוא הזוכה הגדול ב"דוקו-צ'אלנג' ישראל 2013” - התחרות ליצירת סרטים דוקומנטריים קצרים שנעשו ב-5 ימים בלבד סביב הנושא השנתי: פרות קדושות – לא מה שחשבתם. הסרט, שיצר איתי צור עם צוות “בונדו”, מביא את סיפורה של חולה במחלת הפיברומיאלגיה, ואופן ההתמודדות שלה ושל בן זוגה עם המחלה.

שופטי התחרות – המוסיקאי גלעד כהנא, אמנית הווידיאו-ארט נירה פרג והיוצר הדוקומנטרי אורי רוזנווקס, החליטו להעניק לסרט זה את פרס הסרט הטוב ביותר, ונימקו בחירתם: "סרט ששואב אותך פנימה מן השנייה הראשונה, מציב את

הצופה מול אינטימיות חריפה, בלתי אמצעית, של בוקר בלתי אפשרי. יוצר הסרט מתבונן בחמלה בשגרה של כאב בלתי נסבל כמעט. במינימום פאתוס ומקסימום שקט, הסרט מאפשר הצצה ייחודית לתופת הסיזיפית של אדם שאין לו לאן לברוח, כלוא בתוף גוף שלא מרחם על הנפש. עבודה תיעודית צנועה ואינטימית כפי שרק קולנוע תיעודי יכול להיות”.

יוצרי הסרט זכו בפרס פיתוח של 10,000 שקל מתנת קרן גשר ובחבילת פרסי ציוד ועריכה.

Kol_Boker.jpg

 


את הפרס השני העניקו השופטים לסרט "שכונת המוגרבים", של היוצרים אלעד אסולין, ענת רונקו וצוות אי.די.בי אחזקות, המביא את סיפורה של השכונה הערבית הצמודה לכותל המערבי. השופטים ציינו כי "זהו סרט קצר אשר מקפל בתוכו את קצוותיו החשופים של הסכסוך בינינו לבין שכנינו על אכזריותו, ומותיר בידי הצופה את השיפוט הערכי והמוסרי להחליט בעצמו מהי עמדתו, לאחר הגילוי שרחבת הכותל לא הייתה פעם רחבה, אלא שכונה של 138 משפחות ערביות שחיה בצמוד לאתר הקדוש ליהודים. בבסיס הסיפור, כמו סיפור גן עדן, מסתתר 'חטא קדמון', שאיך שלא תהפוך בו, נותר בלתי נמנע ופועם.‫ מרגש במיוחד המפגש בין שני הגיבורים המזדקנים, אשר בסופו של יום, אחרי דורות של סכסוך יושבים אחד מול השני עייפים ומותשים וחסרי תקווה - אנלוגיה עצובה למצבנו אנו”.

הפרס השלישי הוענק לסרט "חיפשתי צופי טלוויזיה", של ירון בר וצוות מוקד, המתבונן בטלוויזיה כסוג של פרה קדושה. בנימוקיהם לבחירה ציינו השופטים, כי זהו "סרט מחוכם שמנסה להעמיק בחוויה השטחית ביותר של תקופתנו - צפייה בטלוויזיה. ‫הבמאי, שמודע לכל מה שאנו חושבים על הנושא, מבצע הזרה לתנוחה שבה מבלה מרבית האנושות שעות מחייה - בהייה שלוחת אברים מול הטלוויזיה - ומציע ‫טיפול מעניין ומקורי בנושא שעל פניו נראה צפוי. הוא יוצא לחפש את צופי הטלוויזיה, ומבקש להשמיע את קולם, אך למעשה מגלה שאין להם באמת קול".

בנוסף לפרס השני, סרט זה גם זכה בפרס העריכה שהוענק לירון בר.


הפרסים הוענקו לזוכים בהקרנת הבכורה של סרטי התחרות, במסגרת פסטיבל דוקאביב בנמל תל אביב. התחרות, המתקיימת זו השנה החמישית בישראל, מתקיימת בתמיכת פרוייקט "קולנוע" - קרן רבינוביץ' לאמנויות, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, קרן גשר, ערוץ yes דוקו, ובהפקת "היפרמדיה". מפיק ומנהל אמנותי: ארי דוידוביץ', מפיקה: רוני גודר.

הסרטים שהופקו במסגרת התחרות ישודרו בשידורי הרשות השנייה בערוצים 2 ו-10 בטלוויזיה, באתר האינטרנט של התחרות בארץ ובארה"ב, ובהקרנות מיוחדות בסינמטקים של תל אביב, חיפה וירושלים.

כל סרטי דוקו צ'אלנג' שנוצרו בחמש שנות הפרוייקט זמינים השבוע לצפייה באתר הצבעות מיוחד ב-Ynet, למשך שבוע. הצופים מוזמנים לבחור את שלושת הסרטים האהובים עליהם. הסרטים שיגיעו למקומות הראשונים יוקרנו בסינמטק ת"א במוצ"ש, 18 במאי.

בנוסף, מהדורה מיוחדת של "המיטב", שתכלול סרטים שזכו בפרסים לאורך חמש שנות התחרות, תשודר בערוץ yes דוקו בקרוב.


תחרות דוקו-צ'אלנג' נערכת בחסות סינמטק תל אביב, פורום היוצרים הדוקומנטריים, אולפני זינקו, אוטופיה שירותי מצלמה, גליקסון ציוד צילום ותאורה, אתר תעשייה.קום, גיבס, Renty.co.il וארטמדיה.אתר התחרות: www.dochallenge.co.il

פייסבוק: דוקו צ'אלנג' ישראל


 
 

 

בניית אתרים